top of page

Vadi

İstinye Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Vadi İstanbul’da

Yeni akademik ders yılına, yeni kampüsümüzde, yeni bir kentsel alanda, Vadi İstanbul’da başlıyoruz. İstanbul’un yeni oluşan ve yüksek çevresel değerler içeren bir bölgesinde mimari kalitesi kayda değer önemde bir ortama taşındık.

Vadi İstanbul eski adıyla Cendere Vadisi’nde konumlanıyor. Burası bugün doğa ile kentliliğin buluştuğu ender kentsel alanlardan biri. Bölge, 1902 yılında Hamidiye Suyu olarak bilinen kaynakların suyunun kente pompalandığı bir modern tesisin inşasıyla İstanbul gündemine girmişti. 16 ayrı kaynaktan gelen suyun buharlı bir pompalama istasyonu aracılığıyla yaklaşık 120 metre kotuna yükseltilerek Levent dağıtım merkezine iletilmesi sayesinde, kentin Beyoğlu ve Beşiktaş kesimleri kaliteli kullanım ve içme suyuna kavuşturulmuştu.

Son on yıl içindeyse yöre yeni bir yapılaşma hamlesine sahne oldu. Bugün İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ni de içeren yeni Vadi İstanbul Kampusu’nun yerleştiği alan uluslararası bir ABD mimarlık ofisi olan Skidmore, Owings & Merrill firması tarafından planlandı. Kampus yapılarımızsa Murat Kader tarafından tasarlandı. Yüksek teknik ve estetik özellikler taşıyan fakülte binamız bir tasarım ve mimarlık okulunun ihtiyaç duyduğu tüm donatılara sahip. Bu donatılar arasında Türkiye’de pek az kurumda bulunan bir CNC (dijital model üretim) laboratuvarı da var.

Fakültemizin tüm çalışma alanları ve stüdyoları geniş bir park alanının üzerinden vadiye ve ormana bakıyor. Tasarım öğrencilerinin vakitlerinin çoğunu geçirdikleri bu çalışma mekanları tasarım ve mimarlığın ekoloji, sürdürülebilirlik ve doğal çevreyle olan ilişkisine esin kaynağı olacak. Öte yandan, yeni kampus bu çevredeki ticari olanaklara, rekreasyon mekanlarına ve yerleşim bölgelerine de doğrudan erişim sağlıyor. Kentselle doğal arasında denge arayışı içinde olan çağımızda İstinye Üniversitesi Vadi İstanbul Kampusu yüksek kalitede bir çağdaş buluşma imkanı sunuyor.

valley of imagination__
bottom of page